Retorisks jautājums.

Hm.... Kaut kā aizrunājāmies un netikām pie atbildes. Kur, kad un kāpēc sievietes šekums ticis pie epitetiska apzīmējuma - vāvere?

nekaunja13  laikam jau saknes meklējamas tautas folklorā...

fargo  tā ir viena no lielajām cilvēces dilemmām.
kā tas notiek?
ok, stāstu.
sēž cilvēks uz akmens ar savu dubinālu. ēd mamutu. sulīgs, karsts, kraukšķīgs.
bet tad... tad iet garām vāvere. un cilvēks, turpinot gremot kraukšķīgo da sacepto mamutu domā... es viņu gribu. paiet vēl pāris mirkļi. jo viņš domā(nevis mamuts, bet cilvēks), gremojot. bet tad izdomā, da nu nafik, es gribu to, kas nemazgāta bet plika un seksīga tikko kaut kur aizslāja.
bet āķis ir citā. un mamuta gremotājs to vēl nesaprot. jo viņai ta gribas to gaļu, ko viņš gremo. atņemt viņa nevar. bet varbūt viņai ir cita veida ieroči? un izrādās ir! kājas. slaidas, seksīgas kājas un acu mirkšķināšana.
un tā, mūsu ņezadačļevijs mamuta gremotājs domā pie sevis, ka ir atradis jaunu medījumu - sievieti. tikai tā bija iespējams fatāla kļūda. medījums bija viņš pats.
un tā iegājās teiciens par nenotveramo zvēru starp mamutu medniekiem - viņa dabun ko grib, tad iekož pirkstā un tikai asti tu redzēji.
un tā, laikam un paaudzēm ejot, sensenais cilvēks nokristīja Viņu par vāveri.

Vaukskis  Sievietes šekums tika pie epitetiska apzīmējuma pirms kristietības ienākšanas Senlatvijā. Jāņu dziesmās cilvēks ir Dieva un dabas radījums, kas cita starpā ir vienots ar dzīvniekiem. Saulgriežos cilvēki ar dabas procesiem vienoti, nerātnajās dainās spilgti ierakstīta latviešu seksualitātes vēsture. Neitrālā vārdā tika iekodēta seksuālā simbolika. Kaut gan tolaik kautrība mūsdienu izpratnē nepastāvēja, ar "vāveri" tika aizstāts tabu vārds, kas daudzās tautasdziesmās atklājas vien kontekstā. Skaļi pasakot vārdi iedarbojas ne vien uz cilvēkiem, bet arī uz apkārtējo vidi- t.sk. dzīvniekiem, tāpēc govis dod vairāk piena, vāveres droši vien apstrādā daudz riekstu u.tml.

PatiesibasKalns  Jo vāvere lēkā no palkas uz palku.. Man labāk patīk vārds pežiņa...

Sigvarts  Nekāds eksperts neesmu, taču ar šo vārdu es pirmo reizi sastapos armijā krievu valodā, tāda vārdu spēle - belkas un celkas - belkas ir tās, kas vairs nav celkas.

joens  Pūkaina. Angliski pussy=mincītis.

janisb  Šekums pie tāda apzīmējuma ticis stipri sen, sastopams daudzās "nerātnajās" dainās, tajos laikos neviens vāveri neskuva, tāpēc arī tāds pūkains apzīmējums...

janisb  Kur - baltu apdzīvotā teritorijā
Kad - nav iespējas precīzi datēt, iespējams pat pirms mūsu ēras
Kāpēc - tolaik šekumi bija raženi spalvaini, kā vāveres aste

Chris1986  Njā, fargo izstāstīja prostitūcijas rašanās vēsturi. Dīvainākais, ka pie dzīvniekiem nekas tāds netiek novērots

rokons  Add 18:11. angliski "tautas valodá " beaver - bebrs

fargo  tu saprati to, ko es nemēģināju pateikt. tā bija ironija par vīrieti. par to, kā mēs nereti redzam visu. ja mēs paši sevi gribam saprast, ir jāspēj par pašiem pasmaidīt. es gribēju pasmaidīt par vīrieti. bet sanāca... kā vienmēr. laikam.

AivarsN  Dainās jau gan laikam ir pežiņa. Tikai vēlāk, ienākot kristietībai, pret dabīgām lietām sāka kultivēt kaunu, nosodījumu un saukt to par grēku. Krievi jau vāveres apzīmējumu biežāk izmanto kā latvieši baltās pelītes, kad pārdozēts alko. Par senajiem apzīmējumiem nezinu, vismaz Vēdās neesmu uzgājis. Taču internetā tagad parasti ir киська. Vai neskan mīlīgāk par vāveri?

Vik  Vāvere, patasti riekstus velk uz dobumu

JurisK  Dainās ir runa par vāveri, kas tur kaut ko zem priekšautina rušināja. Bet plaši tas apzīmējums sākās, var teikt, līdz ar atmodu, pareizāk, glastnosķ. Manā jaunībā to neviens par vāveri nesaukāja. Kad sāka rakstīt avīzēs un žurnālos puspornogrāfiskus tekstus, tad nu atcerējās par vāveri, lai nebūtu jārunā aplinkus vai jalieto treknāki vārdi. Gan jau īstenas tautumeitas kūša kuplums pamatā tai vāverītei:)

AivarsN  https://images.app.goo.gl/BSnxsKcBfwwBb3b5A
Ja pareizi iekopēju, tad apmēram tāda izskatās modernā mūsdienu vāvere.

dabasmiilis  Mani vairāk interesē kādēļ mincīti sauc par šekumu!? Kādēļ ne smukumu!?

kā arī kādēļ to salīdzina ar dambi? :D
"... palaid palaid puķīti pa dambi..."

Paskaties uz vāveres asti , ieslēdz iztēli un visu sapratīsi par vāverēm... Man gan šis apzīmējums vienmēr licies bērnišķīgs ,tādēļ nelietoju.

Vaukskis  Tautasdziesmās ir ne tikai pežiņa, bet arī pīzda un vāvere.
"Ak tu puisi amulaini
Strīķē manu izkaptiņu;
Izstrīķējis izkaptiņu,
Izpļauj manu cirteniņu!
Es tev došu vakarā
Priekšautiņu pacilāt.
Apakš mana priekšautiņa
Vāverīte žāvojās,
Sarkanajām austiņām,
Melnajām uzacēm."

"Es redzēju vāverīti
Baltā liepas šekumā,
Labāk dūru, nekā šāvu,
Plānādiņu nemaitāju."

EdEll  Uz retorisku jautājumu, parasti atbildi negaida :D

Grozi kā gribi, ne velti, jo dziļāk mežā, jo skaistākas vāverītes :)

Chris1986  Tā jau ir - jo kuplāks kūsis, jo skaistāka vāvere. Tām bez kūša savu vairošanās orgānu vajadzētu saukt par noplūkto vistu

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Iepazīšanās internetā Vēlies iepazīties vai meklē draugus? Iepazīšanās internetā - viss par iepazīšanos internetā, atsauksmes, padomi, kā arī plašākā iepazīšanās sludinājumu datu bāze. www.iepazisanas-interneta.lv
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu